Forum ::: OSIEDLE W.A.MOZARTA ::: Strona Główna

Podatek od nieruchomości za rok 2012

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ::: OSIEDLE W.A.MOZARTA ::: Strona Główna -> Z okolic Os. Mozarta: co, gdzie, kiedy?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
8slk3
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik



Dołączył: 18 Mar 2011
Posty: 111
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy

Płeć:

PostWysłany: Śro 14:34, 22 Lut 2012    Temat postu: Podatek od nieruchomości za rok 2012

Mnie skoczył o ponad 100%, zadzwoniłem do Urzędu i pani powiedziała że to za sprawą podwyżki na garaże ... bo podatek od mieszkań podrożał o ok. 6%.
Ciekawy jestem jak to u Was wygląda i czy znacie dokładniejsze szczegóły tej podwyzki.

Pozdrawiam,
Konrad2


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
4sem8
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik



Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 136
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Skąd: Etap IV

PostWysłany: Śro 19:05, 22 Lut 2012    Temat postu:

Mam tak samo. Z tego, co wygooglalem, wynika, ze zmienily sie zasady naliczania podatku od czesci/powierzchni niemieszkalnych

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
2otk8
Nowy
Nowy



Dołączył: 20 Cze 2011
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć:

PostWysłany: Czw 14:32, 23 Lut 2012    Temat postu: Re: Podatek od nieruchomości za rok 2012

8slk3 napisał:
Mnie skoczył o ponad 100%, zadzwoniłem do Urzędu i pani powiedziała że to za sprawą podwyżki na garaże ... bo podatek od mieszkań podrożał o ok. 6%.
Ciekawy jestem jak to u Was wygląda i czy znacie dokładniejsze szczegóły tej podwyzki.

Pozdrawiam,
Konrad2


Za garaze podskoczyl chyba z 10 razy. Moj podatek skoczyl z ~120 na 530 Smutny


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
4jedt8
Gość zarejestrowany



Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Skąd: os. Mozarta /etap IV

PostWysłany: Sob 0:04, 25 Lut 2012    Temat postu: Re: Podatek od nieruchomości za rok 2012

2otk8 napisał:
8slk3 napisał:
Mnie skoczył o ponad 100%, zadzwoniłem do Urzędu i pani powiedziała że to za sprawą podwyżki na garaże ... bo podatek od mieszkań podrożał o ok. 6%.
Ciekawy jestem jak to u Was wygląda i czy znacie dokładniejsze szczegóły tej podwyzki.

Pozdrawiam,
Konrad2


Za garaze podskoczyl chyba z 10 razy. Moj podatek skoczyl z ~120 na 530 Smutny



Jak to bywa w naszym kochanym kraju urzędnicy nad-interpretują przepisy i chcą ściągać kasę...
Ja wysłałem odwołanie i zobaczę co z tym zrobią- poniżej może się komuś przyda
W marcu ma być kolejna rozprawa w NSA i może skończy się samowolka UM...


Samorządowe Kolegium Odwoławcze
za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa
Wydział Podatków i Opłat
31-549 Kraków
Al. Powstania Warszawskiego 10

dot. sprawy :

Odwołanie

Niniejszym odwołuję się od decyzji w sprawie podatku od nieruchomości z dnia 11.01.2012, Prezydenta miasta Krakowa , w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za rok 2012, dotyczącej podatku od posiadanego przeze mnie garażu w kwocie 175,83 a więc około 10 krotnie wyższej od podatku za mieszkanie, w przeliczeniu na 1 m².
Odwołanie dotyczy opodatkowania właściwą stawką podatku od nieruchomości, garażu o pow. użytkowej 27,05 m² , znajdującego się w tym samym budynku mieszkalnym (wielorodzinnym) co mieszkanie i stanowiącym jego integralną część .
Organ podatkowy zastosował stawkę podatkową określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e u.p.o.l., obejmującej swym zakresem budynki "pozostałe" lub ich części, natomiast zasadnym było by zastosowanie stawki na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l., przyjmując, że garaż jest częścią budynku mieszkalnego i w związku z tym powinien być opodatkowany (preferencyjną) stawką podatkową adekwatną dla części budynku mieszkalnego bowiem jest związany z budynkiem zarówno pod względem budowlanym jak i technicznym i znajduje się pod obrysem budynku.
Tak zawyżony podatek za garaż określono z tego powodu, że na garaż założono, w sposób niezależny ode mnie, odrębną hipotekę. Tymczasem ani w przepisach dotyczących stawek , ani w żadnych innych nie wspomina się nic o hipotece. Ustawa wiąże natomiast obowiązek podatkowy tylko z faktem posiadania (bycia właścicielem) nieruchomości. Tak więc, z punktu widzenia prawa podatkowego nie ma znaczenia czy hipoteka jest na cały budynek, czy została podzielona na części. Organ podatkowy dokonał błędnej oceny stanu faktycznego poprzez przyjęcie, że lokal garażowy będący przedmiotem opodatkowania stanowi samodzielny i odrębny lokal od budynku mieszkalnego a tak nie jest faktycznie.
Wysokość spornego podatku powinna być wyliczona jak dla budynków mieszkalnych lub ich części. Przedmiotowy lokal garażowy jest położony w kondygnacji podziemnej budynku mieszkalnego. Każdy z wyodrębnionych w tym budynku lokali, jest częścią budynku mieszkalnego, a nie jest odrębny i samodzielny od budynku.
Na podstawie art. 1a ust.1 pkt 1 u.p.o.l. budynkiem w rozumieniu tej ustawy jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje czym jest obiekt budowlany, odsyła natomiast do rozumienia tego pojęcia wynikającego z ustawy – Prawo budowlane. Stosownie do art. 3 pkt 1 lit. a ustawy – Prawo budowlane obiektem budowlanym jest budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem jest zatem obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach, wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi.
Ustawa podatkowa różnicuje jedynie stawki podatkowe ze względu na rodzaj budynków, to jest: budynków mieszkalnych lub ich części, budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz budynków pozostałych lub ich części. Przepis art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l. nie stanowi natomiast o częściach mieszkalnych i niemieszkalnych budynków mieszkalnych.
Budynkiem mieszkalnym w rozumieniu ustawy podatkowej jest budynek służący lub przeznaczony do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
Jeśli chodzi o pojęcie "budynku pozostałego" to można przyjąć, że będzie to budynek niemieszczący się w pojęciu budynków mieszkalnych i budynków związanych z (szeroko pojętą) działalnością gospodarczą.
Przepis art. 2 ust. 1 przywoływanej ustawy wskazuje z kolei, że samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. W ust. 4 art. 2 wskazano także, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż (zwane "pomieszczeniami przynależnymi").
Z powyższego wynika, że na gruncie ustawy o własności lokali garaż stanowić pomieszczenie przynależne do samodzielnego lokalu mieszkalnego.
Przepis art. 21 ust. 1 u.p.g.k. stanowi wprost o tym, że dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią m.in. podstawę wymiaru podatku. Przez podstawę wymiaru podatku należy rozumieć zarówno określenie przedmiotu opodatkowania, zaliczenie do właściwej stawki podatkowej jaki i objęcie określonych gruntów zwolnieniem od opodatkowania. Dokonując podziału na budynki czy lokale, mieszkalne albo niemieszkalne, ustawodawca w przywoływanych przepisach nie ingeruje w sam podział przedmiotu opodatkowania dokonany w ustawie podatkowej (por. wyrok z dnia 28 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 346/09 - dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych: [link widoczny dla zalogowanych]). Wymienienie określonego lokalu w ewidencji gruntów i budynków nie zmienia faktu, że stanowi on część budynku mieszkalnego, która to część, a nie lokal, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Cytując orzeczenie Naczelnego Sądu administracyjnego z dnia 12-10-2011
Garaż – stanowiący część budynku mieszkalnego – podlega, jako ta część, opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 1 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.), z zastosowaniem stawki podatkowej przewidzianej dla części budynku mieszkalnego, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a wymienionej ustawy.
Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w (cyt.) ustawie o własności lokali, pomimo tego że na mocy tej ustawy mogą stanowić odrębne nieruchomości, są faktycznie częściami określonego budynku mieszkalnego i z powodu wzmiankowanego wyodrębnienia nie przestają nimi być.
W związku z powyższym wnoszę o ustalenie stawki podatku od garażu w wysokości identycznej jak od mieszkania czyli 0,62 za m².
Pragnę zaznaczyć, iż orzeczenia Sądu Administracyjnego potwierdzają słuszność tego żądania:
1. Wyrok NSA z 12 październik 2011 r., sygn. akt II FSK 733/10
2. Wyrok NSA z 22 lipca 2009 r., sygn. akt II FSK 460/08

Pozdrawiam
Tomek


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
2mamm9
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Sob 19:22, 25 Lut 2012    Temat postu:

Też złożyliśmy odwołanie. Budując je przede wszystkim na wyroku NSA, który cytujesz i analogicznym wyroku WSA w Bydgoszczy sprzed dwóch lat. Wedle mnie sprawa jest oczywista, ale pytanie czy SKO w ogóle przeczyta uzasadnienie czy też będzie trzeba składać sprzeciw do WSA.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
4laag9
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Skąd: Etap IV

PostWysłany: Pon 19:06, 12 Mar 2012    Temat postu:

poniżej link do uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości (całość i powiązane)
[link widoczny dla zalogowanych]

a tutaj interesująca część (kopia):
[b][i]UCHWAŁA NR XXXIII/422/11
RADY MIASTA KRAKOWA
z dnia 7 grudnia 2011 r.

w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.[/b]
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U.
z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5 i art. 20c ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach
i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) Rada Miasta Krakowa uchwala, co następuje:
§ 1. 1. Stawki podatku od nieruchomości wynoszą rocznie:
1) od gruntów:
a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania
w ewidencji gruntów i budynków – 0,76 zł od 1 m2 powierzchni,
b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej położonych na obszarach określonych w załączniku
nr 1, na których rozpoczęto proces inwestycyjny – 0,34 zł od 1 m2 powierzchni,
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji wyrobów piekarniczych,
cukierniczych, mięsnych – 0,34 zł od 1 m2 powierzchni,
d) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie betoniarstwa, kamieniarstwa, stolarstwa,
mechaniki pojazdowej, blacharstwa pojazdowego, lakiernictwa pojazdowego – 0,67 zł od 1 m2 powierzchni,
e) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie kultury fizycznej i sportu – 0,25 zł od
1 m2 powierzchni,
f) pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych – 4,11 zł od 1 ha
powierzchni,
g) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez
organizacje pożytku publicznego – 0,30 zł od 1 m2 powierzchni;
2) od budynków lub ich części:
a) mieszkalnych – 0,62 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,

b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części
zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej –20,62 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, w których proces inwestycyjny został zakończony po
dniu 1 stycznia 2007 r. położonych na obszarach określonych w załączniku nr 1 – 8,78 zł od
1 m2 powierzchni użytkowej,
d) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji wyrobów piekarniczych,
cukierniczych, mięsnych – 8,78 zł od 1 m2 powierzchni,
e) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie betoniarstwa, kamieniarstwa, mechaniki
pojazdowej, blacharstwa pojazdowego, lakiernictwa pojazdowego – 17,55 zł od 1 m2 powierzchni,
f) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie branż wymienionych w załączniku nr 2 do
uchwały nr LXXXI/1060/09 Rady Miasta Krakowa z dnia 23 września 2009 r. w sprawie przyjęcia
programu gospodarczego wspierania przedsiębiorczości w zakresie branż chronionych i zanikających
(Dz. Urz. Woj. Małopol. Nr 679, poz. 5084 z późn. zm.) – 10,97 zł od 1 m2 powierzchni,
g) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym
– 9,73 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
h) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej,
zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 1,78 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej,
Id: HPKSZ-AQDGF-ZGPFT-LPQOB-AQLBE. Podpisany Strona 2
i) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie kultury fizycznej i sportu – 6,50 zł od
1 m2 powierzchni użytkowej,
j) związanych z prowadzeniem żłobków i klubów dziecięcych w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 2011 r.
o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235 z późn. zm.) - 1,78 zł od 1 m2 powierzchni
użytkowej,
k) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez
organizacje pożytku publicznego – 6,50 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej;

3) od budowli:
a) 2 % ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach
lokalnych,
b) stadionów sportowych wraz z infrastrukturą stanowiącą integralną całość techniczno-użytkową – 0,1 % ich
wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
2. Stawki określone w ust. 1 pkt 1 lit. b), lit. c), lit. d i lit e), pkt 2 lit c), lit. d), lit. e), lit. f) i lit. i) oraz pkt 3
lit. b) w odniesieniu do podatników prowadzących działalność gospodarczą bez względu na formę organizacyjnoprawną
oraz sposób finansowania stanowią pomoc de minimis zgodną z warunkami rozporządzenia Komisji (WE)
nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE.
L. 2006. 379.5 z 28.12.2006 r.) oraz uwzględniającą przepisy ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu
w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z póź. zm.).
3. Korzystanie ze stawek preferencyjnych, o których mowa w ust. 2 wymaga spełnienia warunków określonych
w załączniku nr 2 do uchwały.
4. Pomocą de minimis jest różnica pomiędzy stawką podstawową określoną w ust. 1 pkt 1 lit. a), pkt 2 lit. b)
i pkt 3 lit. a) a odpowiednią stawką preferencyjną określoną w ust. 1 pkt 1 lit. b), lit. c), lit. d) i lit. e), pkt 2 lit c),
lit. d), lit. e), lit. f) i lit. i) oraz pkt 3 lit. b).
§ 2. Traci moc uchwała Nr XXVII/344/07 Rady Miasta Krakowa z dnia 21 listopada 2007 r. w sprawie
określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Krakowa.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa
Małopolskiego, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2012 r.
Przewodniczący Rady Miasta
Krakowa
Bogusław Kośmider
[/i]
jak sądzę nasze miejsca postojowe to właśnie pkt.k czyli "pozostałe"
wychodzi na to, że stawkę mamy taką samą jak niektórzy prowadzący działalność gospodarczą lub wyższą (np. usługi medyczne jak widzę 1,78 zł/m2)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
3naz6
Admin



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Skąd: ***WIRGIL*** (3etap)
Płeć:

PostWysłany: Wto 18:41, 20 Mar 2012    Temat postu: Re: Podatek od nieruchomości za rok 2012

4jedt8 napisał:
Jak to bywa w naszym kochanym kraju urzędnicy nad-interpretują przepisy i chcą ściągać kasę...
Ja wysłałem odwołanie i zobaczę co z tym zrobią- poniżej może się komuś przyda
W marcu ma być kolejna rozprawa w NSA i może skończy się samowolka UM...

Niedawno odebrałem decyzję i napisalem odwołanie żeby pohamować trochę zapędy UMK, również na przyszłośc . Dziękuję więc i za pismo i za informacje z innych postów, dla mnie to jest bardzo pomocne bo czas nie z gumy. Nie muszę szukać, długo się zastanawiać tylko przekształcam dość szybko treść mając gotowych wiele rzeczy już pod OWAM a zaoszczędzone chwile mogę poświecić choćby na post.

Zwracam zaś uwagę że nikt na OWAM nie ma garaży tylko udzial w podziemiach, które deweloper w księgach wieczystych nazwał bodajże "garażem podziemnym". Ja jednak używam sformułowania "podziemia" do czego zachęcam. Tak napisałem również w odwołaniu:
"Odwołanie dotyczy opodatkowania właściwą stawką podatku od nieruchomości udziału w pod­ziemiach budynków (przeliczonego na pow. użytkową xxxx m²) , znajdujących się pod wielo­rodzinnymi budynkami mieszkalnymi i stanowiących ich integralną część . W części podziemia te wykorzystywane są jako miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w części jako komórki piwniczne, w części na wymiennikownię ciepła, w części jako droga dla instalacji, w części dla komunikacji między budyn­kami itp. Dla mojego udziału w tych podziemiach przeliczonego na xxx m² wyliczono opłatę w kwocie xxx zł czyli wg stawki kilkukrotnie wyższej od podatku od budynków mieszkalnych lub ich części.

Z tym że:w lutym br pojawiło sie kolejne orzeczenie NSA dotyczące bodaj Bialegostoku(jest juz w bazach wiec moze ktos tu zacytuje?) , na podstawie ktorego urzędy beda bronic swojej decyzji, także moze trzeba bedzie wnosić o kolejne orzeczenie do NSA dla OWAM. Cool

Inne uwagi do problemu o podatku od nieruchomości na OWAM:
problemem (obok sprawy wysokości stawek j.w.) jest rowniez sprawa wielkości metrażu od jakiego każdy powinien placic. Otoż urzad naklania do automatyzmu i wpisania metrazu za podziemia przy skladaniu deklaracji podatkowej według ich automatycznego przeliczenia, który skutkuje uznaniem całych podziemi za miejsca postojowe a tak nie jest. Należałoby wiec sprawdzić w planach budynków (lub przemierzyć Wesoly ) każdy swoje podziemia, według metrażu z ksiegi wieczystej, a nastepnie opisać metrazowo kazdy skladnik (czyli piwnice osobno, parkingowe osobno, osobno komunikacje miedzy budynkami, szyby windy, hol, klatke schodową itd) a nastepnie metrażowo wyliczyc swoj udzial w tych elementach, bo niektóre z nich maja inne stawki podatkowe niz stawka stosowana dla "pozostałych". I trzeba topewnie zrobic bo na przyszłość stawki garazowe mogą być sufitowane jeszcze bardziej.

Pozostaje też sprawa rozliczeń "władców podziemi" ze wspólnotą, za którą płacimy również odrobine podatku od nieruchomosci (i uzytkowania tez). Możliwe wiec jest odsprzedanie wspolnocie szybów windowych lub pobieranie za szyby oplat Wesoly ale to pewnie bedzie temat na zebraniu WM, bo niektórzy członkowie zarzadu parkujacy darmo na częsci wspólnej drugi raz sprobują podwyżki opłat za podziemia. Zaznaczyłem wiec tylko ten aspekt. Cool


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez 3naz6 dnia Sob 13:08, 14 Kwi 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
2mamm9
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Śro 10:03, 21 Mar 2012    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Świetnie, dwa sprzeczne orzeczenia NSA w ciągu kilku miesięcy.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
5krmo6
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 08 Wrz 2007
Posty: 60
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Skąd: Kraków, A 5 0
Płeć:

PostWysłany: Pią 10:39, 23 Mar 2012    Temat postu: Re: Podatek od nieruchomości za rok 2012

4jedt8 napisał:
2otk8 napisał:
8slk3 napisał:
Mnie skoczył o ponad 100%, zadzwoniłem do Urzędu i pani powiedziała że to za sprawą podwyżki na garaże ... bo podatek od mieszkań podrożał o ok. 6%.
Ciekawy jestem jak to u Was wygląda i czy znacie dokładniejsze szczegóły tej podwyzki.

Pozdrawiam,
Konrad2


Za garaze podskoczyl chyba z 10 razy. Moj podatek skoczyl z ~120 na 530 :(



Jak to bywa w naszym kochanym kraju urzędnicy nad-interpretują przepisy i chcą ściągać kasę...
Ja wysłałem odwołanie i zobaczę co z tym zrobią- poniżej może się komuś przyda
W marcu ma być kolejna rozprawa w NSA i może skończy się samowolka UM...


Samorządowe Kolegium Odwoławcze
za pośrednictwem Urzędu Miasta Krakowa
Wydział Podatków i Opłat
31-549 Kraków
Al. Powstania Warszawskiego 10

dot. sprawy :

Odwołanie

Niniejszym odwołuję się od decyzji w sprawie podatku od nieruchomości z dnia 11.01.2012, Prezydenta miasta Krakowa , w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za rok 2012, dotyczącej podatku od posiadanego przeze mnie garażu w kwocie 175,83 a więc około 10 krotnie wyższej od podatku za mieszkanie, w przeliczeniu na 1 m².
Odwołanie dotyczy opodatkowania właściwą stawką podatku od nieruchomości, garażu o pow. użytkowej 27,05 m² , znajdującego się w tym samym budynku mieszkalnym (wielorodzinnym) co mieszkanie i stanowiącym jego integralną część .
Organ podatkowy zastosował stawkę podatkową określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e u.p.o.l., obejmującej swym zakresem budynki "pozostałe" lub ich części, natomiast zasadnym było by zastosowanie stawki na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l., przyjmując, że garaż jest częścią budynku mieszkalnego i w związku z tym powinien być opodatkowany (preferencyjną) stawką podatkową adekwatną dla części budynku mieszkalnego bowiem jest związany z budynkiem zarówno pod względem budowlanym jak i technicznym i znajduje się pod obrysem budynku.
Tak zawyżony podatek za garaż określono z tego powodu, że na garaż założono, w sposób niezależny ode mnie, odrębną hipotekę. Tymczasem ani w przepisach dotyczących stawek , ani w żadnych innych nie wspomina się nic o hipotece. Ustawa wiąże natomiast obowiązek podatkowy tylko z faktem posiadania (bycia właścicielem) nieruchomości. Tak więc, z punktu widzenia prawa podatkowego nie ma znaczenia czy hipoteka jest na cały budynek, czy została podzielona na części. Organ podatkowy dokonał błędnej oceny stanu faktycznego poprzez przyjęcie, że lokal garażowy będący przedmiotem opodatkowania stanowi samodzielny i odrębny lokal od budynku mieszkalnego a tak nie jest faktycznie.
Wysokość spornego podatku powinna być wyliczona jak dla budynków mieszkalnych lub ich części. Przedmiotowy lokal garażowy jest położony w kondygnacji podziemnej budynku mieszkalnego. Każdy z wyodrębnionych w tym budynku lokali, jest częścią budynku mieszkalnego, a nie jest odrębny i samodzielny od budynku.
Na podstawie art. 1a ust.1 pkt 1 u.p.o.l. budynkiem w rozumieniu tej ustawy jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje czym jest obiekt budowlany, odsyła natomiast do rozumienia tego pojęcia wynikającego z ustawy – Prawo budowlane. Stosownie do art. 3 pkt 1 lit. a ustawy – Prawo budowlane obiektem budowlanym jest budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem jest zatem obiekt budowlany trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach, wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi.
Ustawa podatkowa różnicuje jedynie stawki podatkowe ze względu na rodzaj budynków, to jest: budynków mieszkalnych lub ich części, budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz budynków pozostałych lub ich części. Przepis art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a u.p.o.l. nie stanowi natomiast o częściach mieszkalnych i niemieszkalnych budynków mieszkalnych.
Budynkiem mieszkalnym w rozumieniu ustawy podatkowej jest budynek służący lub przeznaczony do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.
Jeśli chodzi o pojęcie "budynku pozostałego" to można przyjąć, że będzie to budynek niemieszczący się w pojęciu budynków mieszkalnych i budynków związanych z (szeroko pojętą) działalnością gospodarczą.
Przepis art. 2 ust. 1 przywoływanej ustawy wskazuje z kolei, że samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. W ust. 4 art. 2 wskazano także, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż (zwane "pomieszczeniami przynależnymi").
Z powyższego wynika, że na gruncie ustawy o własności lokali garaż stanowić pomieszczenie przynależne do samodzielnego lokalu mieszkalnego.
Przepis art. 21 ust. 1 u.p.g.k. stanowi wprost o tym, że dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią m.in. podstawę wymiaru podatku. Przez podstawę wymiaru podatku należy rozumieć zarówno określenie przedmiotu opodatkowania, zaliczenie do właściwej stawki podatkowej jaki i objęcie określonych gruntów zwolnieniem od opodatkowania. Dokonując podziału na budynki czy lokale, mieszkalne albo niemieszkalne, ustawodawca w przywoływanych przepisach nie ingeruje w sam podział przedmiotu opodatkowania dokonany w ustawie podatkowej (por. wyrok z dnia 28 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 346/09 - dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych: [link widoczny dla zalogowanych]). Wymienienie określonego lokalu w ewidencji gruntów i budynków nie zmienia faktu, że stanowi on część budynku mieszkalnego, która to część, a nie lokal, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Cytując orzeczenie Naczelnego Sądu administracyjnego z dnia 12-10-2011
Garaż – stanowiący część budynku mieszkalnego – podlega, jako ta część, opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 1 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.), z zastosowaniem stawki podatkowej przewidzianej dla części budynku mieszkalnego, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a wymienionej ustawy.
Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o których mowa w (cyt.) ustawie o własności lokali, pomimo tego że na mocy tej ustawy mogą stanowić odrębne nieruchomości, są faktycznie częściami określonego budynku mieszkalnego i z powodu wzmiankowanego wyodrębnienia nie przestają nimi być.
W związku z powyższym wnoszę o ustalenie stawki podatku od garażu w wysokości identycznej jak od mieszkania czyli 0,62 za m².
Pragnę zaznaczyć, iż orzeczenia Sądu Administracyjnego potwierdzają słuszność tego żądania:
1. Wyrok NSA z 12 październik 2011 r., sygn. akt II FSK 733/10
2. Wyrok NSA z 22 lipca 2009 r., sygn. akt II FSK 460/08

Pozdrawiam
Tomek


Dzięki za pomocny post!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
2mamm9
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Czw 22:09, 21 Cze 2012    Temat postu:

Dostaliśmy pismo z SKO podtrzymujące decyzję Urzędu Miasta. Uzasadnienie w zasadzie nie zawiera nic merytorycznego poza powołaniem się na lutowy wyrok NSA.
Przymierzamy się do skargi do WSA (jest na to 30 dni), zwłaszcza że takie orzeczenie otwiera drogę do podobnego podwyższenia stawki za użytkowanie wieczyste: w tym przypadku 3% zamiast jednego procenta. Ktoś w okolicy może rozważa podobną drogę?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
3naz6
Admin



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Skąd: ***WIRGIL*** (3etap)
Płeć:

PostWysłany: Śro 15:07, 18 Lip 2012    Temat postu:

2mamm9 napisał:
Przymierzamy się do skargi do WSA (jest na to 30 dni), zwłaszcza że takie orzeczenie otwiera drogę do podobnego podwyższenia stawki za użytkowanie wieczyste: w tym przypadku 3% zamiast jednego procenta.

Dostałem decyzję podtrzymująca w ostatni piątek. Z uzasadnienia widzę co najmniej dwie drogi szukania dogodnego dla nas rozwiązania. Czy jeszcze ktoś z Was ma już jakieś konkretne przemyślenia w tej sprawie?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
2mamm9
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 25 Mar 2010
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz

PostWysłany: Nie 22:28, 22 Lip 2012    Temat postu:

My odpuściliśmy skarżenie po zasięgnięciu opinii dwóch znajomych prawników. Oboje, ze względu na ostatni wyrok NSA w poszerzonym składzie mający niestety w praktyce status obowiązującej wykładni, oceniali szanse na mikroskopijne.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
3naz6
Admin



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 586
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Skąd: ***WIRGIL*** (3etap)
Płeć:

PostWysłany: Wto 17:41, 18 Wrz 2012    Temat postu:

2mamm9 napisał:
My odpuściliśmy skarżenie po zasięgnięciu opinii dwóch znajomych prawników. Oboje, ze względu na ostatni wyrok NSA w poszerzonym składzie mający niestety w praktyce status obowiązującej wykładni, oceniali szanse na mikroskopijne.


Mimo tego wyroku na naszym osiedlu mozna zmniejszyć te opłaty na co wskazuje uzasadnienie do mojej skargi. Wynika z tego pisma to co podnosiłem wyzej:

3naz6 napisał:
Zwracam zaś uwagę że nikt na OWAM nie ma garaży tylko udzial w podziemiach, które deweloper w księgach wieczystych nazwał bodajże "garażem podziemnym". Ja jednak używam sformułowania "podziemia" do czego zachęcam. Tak napisałem również w odwołaniu:
"Odwołanie dotyczy opodatkowania właściwą stawką podatku od nieruchomości udziału w pod­ziemiach budynków (przeliczonego na pow. użytkową xxxx m²) , znajdujących się pod wielo­rodzinnymi budynkami mieszkalnymi i stanowiących ich integralną część . W części podziemia te wykorzystywane są jako miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w części jako komórki piwniczne, w części na wymiennikownię ciepła, w części jako droga dla instalacji, w części dla komunikacji między budyn­kami itp. ...............................


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ::: OSIEDLE W.A.MOZARTA ::: Strona Główna -> Z okolic Os. Mozarta: co, gdzie, kiedy? Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin